تبلیغات
وبلاگ بسیجیان - سایت‌های مروج فضای تهمت رصد می‌شوند

وبلاگ بسیجیان

بسیج لشگر مخلص خداست

سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای و فناوری ارتباطات از برخورد قضایی با گردانندگان برخی سایت‌ها خبر داد كه در حوادث پس از انتخابات مردم را به نحوی به اغتشاش، ایجاد ناامنی و نافرمانی‌های مدنی برای اخلال در نظم عمومی ترغیب می‌كردند.

رضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی ایسنا، تاكیدات مقام معظم رهبری را در خصوص خودداری رسانه‌ها از ترویج فضای تهمت، سوءظن و بدگمانی، ‌فصل‌الخطاب دانست و تصریح كرد: گاه به همان اندازه كه برخی بزرگ‌نمایی‌ها ضررهای سهمناك و جبران‌ناپذیری به ما وارد می‌كند، عدم توجه به مصادیق ریز و جزیی نیز ممكن است لطمات غیرقابل جبرانی ایجاد كند، لذا توجه به آنچه كه در قالب خبر، مقاله و حتی جزیی‌ترین مطالب یك رسانه، سایت، روزنامه و ... منتشر می‌شود، امری ضروری است.

وی افزود: مقام معظم رهبری یك مجتهد فرزانه و فقیه عالیقدر هستند كه به عنوان ولی فقیه اشراف كاملی بر اوضاع و احوال دنیا و كشور دارند و مسائل را با حساسیت كامل دنبال می‌كنند. حال با توجه به این‌كه ایشان در فرمایشات خود بر لزوم خودداری رسانه‌ها، ‌روزنامه‌ها و دستگاه‌های ارتباطی از ترویج فضای تهمت و بدگمانی در جامعه تاكید كرده‌اند، وظیفه اهالی مطبوعات و رسانه‌ها و همچنین قوه قضاییه سنگین‌تر می‌شود و ضروری است كه این دستگاه‌ها دقت لازم را در این زمینه داشته باشند.
عدم توجه به بیانات مقام معظم رهبری را نوعی فتنه است

معاون دادستان تهران عدم توجه به بیانات مقام معظم رهبری را نوعی فتنه دانست و گفت: این قبیل فتنه‌ها موجب بروز انحرافاتی در جامعه می‌شود كه ممكن است در آینده به صورتی خطرناك بروز و ظهور یافته و خدای ناكرده همان اتفاقاتی را رقم بزند كه در صدر اسلام موجب وقوع انشعاباتی در جامعه اسلامی شد.

می‌توانیم تحت لوای ولایت، مشكلات خود را حل كنیم

جعفری با بیان این‌كه ما می‌توانیم تحت لوای ولایت، مشكلات خود را حل كنیم و در این فضا به گفتگویی سازنده با یكدیگر جهت حل چالش‌ها و مسائل‌مان بپردازیم، خاطرنشان كرد: در حوادث پس از انتخابات و ناامنی‌هایی كه پیش آمد، عواملی دخیل بودند كه از جمله این عوامل می‌توان به برخی روزنامه‌ها، سایت‌ها و حتی شخصیت‌ها اشاره كرد.

جعفری اظهار كرد: ما اهدافی بزرگتر و والاتر داریم و باید رسالت خود را در راستای رسیدن به این اهداف انجام دهیم. در جهان معاصر نباید بروز مسائلی جزیی ما را از هدف اصلی خود بازدارد.

انتقاد از عملكرد برخی رسانه‌ها و سایت‌ها در حوادث پس از انتخابات
افرادی كه نظرشان فراتر از مقام معظم رهبری است، بدانند كه عملكرد آنها خساراتی برای نظام به بار می‌آورد
معاون دادستان تهران با انتقاد از عملكرد برخی رسانه‌ها و سایت‌ها در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری، خاطرنشان كرد: افرادی كه به هر نحو حتی از روی دلسوزی و احساس مسوولیت اظهار نظر می‌كنند كه نظرشان فراتر از نظرات مقام معظم رهبری است، ‌باید بدانند كه عملكرد آنها خساراتی برای نظام به بار می‌آورد كه این خسارت‌ها از لطمات وارد بر نظام از سوی جبهه دشمن سهم‌گین‌تر است. البته در مورد آنچه كه در این راستا از سوی برخی رسانه‌ها اتفاق افتاد كنترل‌هایی صورت گرفت و در حال حاضر نیز این كنترل‌ها در حال انجام است.

سایت‌هایی كه موجب ترویج فضای تهمت هستند، رصد می‌شوند

سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای و فناوری اطلاعات در خصوص ضرورت تشكیل كمیته یا هیاتی ویژه برای رسیدگی به اقدامات سایت‌هایی كه موجب ترویج فضای تهمت در جامعه می‌شوند، اظهار كرد: در حال حاضر مراجعی از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی هستند كه اقدامات این قبیل سایت‌ها را رصد می‌كنند و بررسی اقدامات این سایت‌ها در حال حاضر متولیان خاص خود را دارد. در دادسرای تهران نیز شعب تخصصی برای این كار در نظر گرفته شده و اگر ضرورتی برای افزایش این شعب احساس شود قطعا از سوی قوه قضاییه‌ این كار انجام خواهد شد، لذا به نظر نمی‌رسد كه قوه قضاییه برای برخورد با این مسائل باری اضافه را بر نظام تحمیل كند و تشكیلات جدیدی سازماندهی كند كه یا در قانون پیش‌بینی نشده و یا خارج از حیطه اختیارات دستگاه قضایی است.

توصیه ما به ویژه به خودی‌ها این است كه جلوتر از خط مشی نظام حركت نكنند
جعفری تاكید كرد: توصیه ما به ویژه خطاب به خودی‌ها این است كه جلوتر از خط مشی نظام حركت نكنند و رهبری و مردم را در مقابل اعمالی قرار ندهند كه نتیجه‌ای جز وارد آوردن ضرر به اركان نظام ندارد.

در حوادث پس از انتخابات بعضا اسرار نظام فاش شد و پرده‌دری‌هایی صورت گرفت

معاون دادستان تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان مبنی بر لزوم حفظ وحدت خاطرنشان كرد: باید احساس مسوولیت كنیم و به قدری سپرهای دفاعی خود را در مقابل فتنه‌ها قوی كنیم كه كسی نتواند رخنه كند و از اسرار نظام باخبر شود. متاسفانه در حوادث پس از انتخابات شاهد بودیم كه بعضا اسرار نظام فاش شد و پرده‌دری‌هایی صورت گرفت. ما موظف هستیم كه راز خود را حفظ كنیم به نحوی كه دیگران قدرت تشخیص نداشته باشند و زمانی كه از دور به ما نگاه می‌كنند بدانند كه در مقابل آنها با قدرت هرچه تمام‌تر ایستاده‌ایم.

اگر همگی در سایه ولایت فقیه حركت كنیم كشور را از هر آسیبی محافظت كرده‌ایم
وی ادامه داد: علاوه بر تكالیف اخلاقی كه در این مسائل وجود دارد، یك سری تكالیف قانونی نیز داریم كه در چارچوب آن عمل می‌كنیم. خط قرمزها را قانون مشخص می‌كند و پشتیبان قانون، ملت و رهبری هستند. قطعا اگر همگی در سایه ولایت فقیه حركت كنیم كشور را از هر آسیبی محافظت كرده‌ایم.

شكایت از برخی سایت‌ها در جریان حوادث پس از انتخابات
در این رابطه برخی متهمان تحت پیگرد قرار گرفتند

جعفری در مورد برخورد قضایی با برخی سایت‌ها در جریان حوادث پس از انتخابات اظهار كرد: در جریان حوادث پس از انتخابات گزارشات و شكایاتی علیه برخی سایت‌ها مطرح شد كه پرونده مربوط به سایت‌های خبری به دادسرای مربوطه ارجاع و در آنجا بررسی‌ها پیرامون تخلفات احتمالی به جریان افتاد اما یك سری سایت‌ها وجود داشت كه لزوما خبری نبودند اما محتوای آنها در جهت ترغیب و تحریك مردم به ناامنی، اغتشاش و حتی نافرمانی‌های مدنی برای بر هم زدن نظم عمومی بودند و به امنیت جامعه لطمه وارد می‌كردند. پرونده‌ی این سایت‌ها در دادسرای ناحیه 31 تشكیل شد و در جریان رسیدگی است كه برخی از آنها نیز منجر به صدور كیفرخواست شده است. در این زمینه، برخی متهمان تحت پیگرد قرار گرفتند كه به ستادهای برخی كاندیداها منسوب بودند اما اهدافی غیر از فعالیت‌های انتخاباتی را دنبال می‌كردند. این متهمان در شهرهای مختلفی از قبیل مشهد، اصفهان، تهران و ... اقدام به فعالیت‌های مجرمانه می‌كردند كه مورد پیگرد قضایی قرار گرفتند.

تیم‌های رصد متخصص و زبده‌ای در حال بررسی فضای سایبر هستند
اگر فعالیت سایت‌هایی به ضرر نظام و مردم باشد، قطعا آن را گزارش می‌شود
سرپرست دادسرای ناحیه 31 تهران به گردانندگان برخی سایت‌ها هشدار داد و افزود: در حال حاضر تیم‌های رصد متخصص و زبده‌ای در حال بررسی فضای سایبر هستند و اگر فعالیت سایت‌هایی به ضرر نظام و مردم باشد، قطعا آن را گزارش می‌كنند. ضمن آنكه خود مردم نیز می‌توانند با مشاهده چنین سایت‌هایی اعلام گزارش یا طرح شكایت كنند تا برخوردهای لازم با آنها صورت گیرد.

از مشكلات اجرای قانون جرایم رایانه‌ای، عدم تصویب آیین‌نامه آن است
شاهد عناوین مجرمانه‌ جدیدی هستیم كه در قانون جرایم رایانه‌ای پیش‌بینی نشده
معاون دادستان تهران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به قانون جرایم رایانه‌ای، عدم تصویب آیین‌نامه این قانون را یكی از مشكلات موجود عنوان كرد و افزود: تا زمانی كه یك قانون به مرحله اجرا در نیاید، مشكلات آن مشخص نمی‌شود. یكی از مشكلات موجود در مسیر اجرای قانون جرایم رایانه‌ای، عدم تصویب آیین‌نامه مربوط به آن است. در این قانون یك سری عناوین و اصطلاحات وجود دارد كه دارای دایره شمول گسترده‌ای است. در برخی موارد نیز نقایصی در این قانون مشاهده می‌شود كه متاسفانه ناشی از برخی فرصت‌سوزی‌ها و از سوی دیگر اقدامات عجولانه در تصویب قانون مذكور است. در حال حاضر شاهد یك سری عناوین مجرمانه جدید هستیم كه در قانون جرایم رایانه‌ای پیش‌بینی نشده است.

وی گفت: براساس شرح وظایف قوه قضاییه كه به موجب اصل 156 قانون اساسی بر عهده این قوه نهاده شده است،‌ پیشگیری از وقوع جرم و تعقیب مجرمان به عهده دستگاه قضایی است. در همین راستا در فضای مجازی اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام می‌دهیم كه دایره این اقدامات بسیار وسیع است. از بین بردن زمینه‌های ارتكاب جرایم رایانه‌ای، فعالیت تیم‌های رصدی در دستگاه‌های امنیتی و انتظامی تحت نظر قوه قضاییه، استخراج مصادیق و عناوین مجرمانه ازسوی كمیته تعیین مصادیق كه زیر نظر دادستان كل كشور تشكیل می‌شود و نهایتا مسدود كردن یا فیلترینگ برخی سایت‌ها از جمله اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی برای جلوگیری از ارتكاب جرم در فضای سایبر است. علاوه بر اقدامات پیشگیرانه، تعقیب، محاكمه و اجرای مجازات نیز به عهده قوه قضاییه است كه در این زمینه نیز اقدامات قضایی با دقت و حساسیت انجام می‌شود.

چاره‌ای جز بهره‌گیری از اینترنت نداریم
لازم است فرهنگ استفاده از اینترنت نهادینه شود
جعفری تاكید كرد: فضای اینترنت فضای خوبی است كه ما نیز چاره‌ای جز بهره‌گیری از آن نداریم. اگرچه تحقق دولت الكترونیك متاسفانه در كشور ما در حد یك شعار باقی مانده و همچنان با وجود اقدامات الكترونیكی برای انجام برخی امور اداری، ‌مالی و خدماتی شاهد مسافرت‌های شهری فراوان و صرف هزینه‌های هنگفتی هستیم اما به هر حال تا چند سال دیگر باید از فضای مجازی برای انجام امور روزمره خود استفاده كنیم. با توجه به این موضوع، لازم است كه فرهنگ استفاده از اینترنت در مقاطع مختلف برای كودكان، نوجوانان، جوانان و سایر شهروندان طی دوره‌هایی آموزشی نهادینه شود تا از آسیب‌های این فضای مجازی در امان بمانیم.

باید جنبه‌های مثبت اینترنت را دنبال كنیم و در مورد جنبه‌های منفی آن مصونیت یابیم
معاون دادستان تهران با بیان این‌كه فضای اینترنت بسیار مواج و در عین حال بی‌سر و صداست، اظهار كرد: اگر از آسیب‌های فضای مجازی غفلت كنیم، چه در زندگی روزمره و چه در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دچار لطمات جبران ناپذیری خواهیم شد؛ لذا باید خود را در مقابل این پدیده مسلح كنیم و در فكر حذف آن از زندگی خود نباشیم زیرا اگر اینترنت را حذف كنیم در واقع فرصت‌ها را از دست داده‌ایم.

جعفری اضافه كرد: ما باید جنبه‌های مثبت اینترنت را دنبال كنیم و در مورد جنبه‌های منفی آن مصونیت یابیم. این امر نیازمند عزم و همتی ملی است و به یك فرد یا ارگان خاص محدود نمی‌شود.

شبكه‌های اینترنتی، ‌ماهواره‌ای و رسانه‌ ملی به صورت تهاجمی به نشر فرهنگ غنی‌ اسلامی و ایرانی بپردازند

وی با تاكید بر لزوم انتشار دین، فرهنگ و هویت ایرانی و اسلامی از طریق فضای مجازی گفت: شبكه‌های اینترنتی، ‌ماهواره‌ای و رسانه‌ ملی ما نباید همواره حالت تدافعی و منفعل داشته باشند. بلكه باید به صورت تهاجمی به نشر فرهنگ غنی‌ اسلامی و ایرانی و تبیین دستاوردهای علمی كشور از طریق فضای سایبر بپردازند. آنچه كه به عنوان دین مبین اسلام در طول 1400 سال به صورت سینه به سینه، نسل به نسل و كاغذ به كاغذ منتقل شده است، در حال حاضر بهترین ابزار به نام اینترنت را در اختیار دارد و می‌تواند به سرعت در تمام دنیا منتشر شود.

در كشورهای غربی با جرایمی مانند هك و سایت‌های مبتذل، برخورد سختی صورت می‌گیرد

سرپرست دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای و فناوری اطلاعات در پایان با اشاره به موقعیت، امكانات و ابزار مناسب قانونی در كشورهای متولی امر اینترنت برای فعالیت در فضای مجازی به ایسنا گفت: نباید تصور ما این باشد كه در كشوری مانند آمریكا بی‌بند وباری صرف در فضای مجازی حاكم است و هر كاری كه بخواهند می‌توانند انجام بدهند. در كشورهای غربی با جرایمی مانند هك و سایت‌های مبتذل، برخورد سختی صورت می‌گیرد. در كشور ما نیز كارهایی صورت گرفته است منتها این كارها به گونه‌ای است كه نیازهای فعلی جامعه را پاسخ نمی‌دهد.

با سلام خدمت تمام دوستان گرامی>>
تمامی وبلاگ ها و سایت هایی که در رابطه با بسیج فعالیت دارند و مایل به تبادل لینک هستند می توانند ما را با نام "بسیج فا " لینک کنند و به وسیله پیام خصوصی یا از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ سمت چپ ما را در جریان قرار داده تا لینک سایت یا وبلاگشون در این وبلاگ قرار بگیره
لطفا از روش دیگه ای برای تبادل لینک استفاده نکنید و خواهشا سوال دیگه ای در این رابطه نپرسید !!!
تمامی لینک ها بعد از بررسی و درستی اطلاعات در مدت کمتر از 48 ساعت در وبلاگ قرار می گیرند.
با تشکر

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا بسیجی هستید؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :