تبلیغات
وبلاگ بسیجیان - مسئول آمادگی رزم نیروی مقاومت بسیج اعلام كرد؛ ماموریت های ویژه با یگان های تخصصی بسیج

وبلاگ بسیجیان

بسیج لشگر مخلص خداست

همیشه با شنیدن نام «بسیج» عرصه نظامی آن در ذهن ها نقش می بندد. زیرا بسیجیان در زمان دفاع مقدس خوش درخشیدند و از عرصه دفاعی، چهره ای به نمایش گذاشتند كه حتی بعد از گذشت سالها نیز لباس های خاكی و چفیه های بی ریا، با نام «بسیج و بسیجی» هویتی خالصانه می یابد.


با آغاز سی امین سالگرد تاسیس بسیج مستضعفین، هنوز هم علاوه بر حضور فعال در عرصه های مختلف، در عرصه های دفاعی و امنیتی نیز شاهد حضور آنان هستیم. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت دفاعی بسیجیان با سرهنگ پاسدار رحیم چوپانی ، مدیر آمادگی رزم نیروی مقاومت بسیج گفت وگویی صورت داده ایم كه در ادامه می خوانید:

همیشه با شنیدن نام «بسیج» عرصه نظامی آن در ذهن ها نقش می بندد. زیرا بسیجیان در زمان دفاع مقدس خوش درخشیدند و از عرصه دفاعی، چهره ای به نمایش گذاشتند كه حتی بعد از گذشت سالها نیز لباس های خاكی و چفیه های بی ریا، با نام «بسیج و بسیجی» هویتی خالصانه می یابد.


با آغاز سی امین سالگرد تاسیس بسیج مستضعفین، هنوز هم علاوه بر حضور فعال در عرصه های مختلف، در عرصه های دفاعی و امنیتی نیز شاهد حضور آنان هستیم. به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت دفاعی بسیجیان با سرهنگ پاسدار رحیم چوپانی ، مدیر آمادگی رزم نیروی مقاومت بسیج گفت وگویی صورت داده ایم كه در ادامه می خوانید:

 

 هم اكنون به منظور حفظ آمادگی رزمی بسیجیان چه برنامه هایی در سطح كشور در حال اجرا می باشد؟
در مجموع 62 عرصه برای فعالیت های بسیج در نظر گرفته شده است و معاونت عملیات نیروی مقاومت بسیج نیز با هدف ارتقای آمادگی رزم بسیج ماموریت هایی را برعهده دارد و هر ساله مطابق با این ماموریت ها برنامه هایی را تنظیم و به رده ها ابلاغ می كند. از جمله آن برنامه آمادگی عمومی بسیجیان است كه در فصلی از سال دوره های 10 ساعته در نظر گرفته شده است و در آن دوره ها، بسیجیان با آموزش های نظامی : عقیدتی، آمادگی جسمانی و میدان تیر آشنا می شوند. به منظور ارتقای سطح آمادگی رزم بسیجیان نیز برنامه آموزش های یگانی را در نظر گرفته ایم كه در قالب اردوی صحرایی برگزار می شود و همچنین برای آزمون تمامی آموخته های بسیجیان نیز تمرینات تاكتیكی را برگزار می كنیم. از جمله ماموریت های امسال نیز آموزش دفاع از كوی و برزن، اجرای عملیات كمین و ضد كمین، تاخت، پدافند، امداد و نجات و مقابله با ناآرامی ها و اغتشاشات بوده است.

 

اجرای تورهای ایست و بازرسی چطور؟
تورهای ایست و بازرسی نیز از زیرشاخه های عرصه امنیتی است كه در آن بسیجیان به منظور ایجاد امنیت پایدار در محلات ایفای نقش می كنند. در سراسر كشور در تمامی پایگاه ها و حوزه های مقاومت یك گروه تور ایست و بازرسی فعال است و بسیجیان با اجرای برنامه هایی كه توسط نیرو ابلاغ می شود این تورها را بر پا می كنند. البته در مواقع بحران برپایی این تورها فعال تر می شود و از جمله اهداف این تور كمك به نیروی انتظامی و تكمیل كردن ماموریت آنها است زیرا با توجه به اینكه گستردگی و وسعت محدوده فعالیت بسیج در كشور بیشتر از نیروی انتظامی است پس بسیج در این عرصه می تواند به خوبی ایفای نقش كند. به طور مثال حتی در دورترین روستاهای كشور هم پایگاه مقاومت بسیج راه اندازی شده است پس بسیجیان می توانند نقش موثری در ایجاد امنیت در روستاها داشته باشند. گزارشات حاكی بر این است كه بسیجیان با بر پا كردن این تورها در مسیرهای تردد اشرار و قاچاقچیان توانسته اند ماموریت های مهمی را در جهت انهدام باندهای آنها انجام دهند و امنیت راه ها را در مناطق مختلف برقرار كنند.

 

چند وقت پیش خبری منتشر شد مبنی بر تشكیل گروه های تخصصی بسیج، كمی در این باره توضیح دهید؟
معاونت عملیات بسیج به منظور مقابله با تهدید دشمن خارجی ماموریت های مختلفی را پیش بینی كرده است كه یكی از آنها ماموریت ویژه ای است كه در هر استانی یگان های غواصی، سكان داری، چتربازی و خلبانی سازمان دهی شده است و بسیجیان فعالی كه عضو گردانهای عاشورا هستند و توانمندی لازم را نیز جهت آموزش دارند، شناسایی و گزینش می شوند. سپس با شركت در كلاس های آموزشی در یكی از یگان ها ، آموزش های لازم را فرا می گیرند تا در مواقع ضروری و جنگ بتوانند به سیستم دفاعی دشمن نفوذ كنند و با مختل كردن آن پیش روی دشمن را با تاخیر مواجه سازند. هم اكنون تعداد قابل توجهی آموزش دیده اند. در تهران در هر ناحیه مقاومت یك یگان ویژه و در استانها نیز یك یگان ویژه فعال است.


در سازمان رزم نیز گروه های ویژه ای را سازمان دهی كرده ایم كه از آن جمله گروه مقاومت رزمی كربلا به منظور انجام فعالیت های دفاعی و عملیات های تاخیری و مقابله با تهدیدات سخت دشمن، گروه امداد و نجات در حوادث غیرمترقبه و گروه رزمی ذوالفقار برای مقابله با بحرانهای داخلی و خارجی است.

 

 گردانهای امام حسین (ع) چه تفاوتی با گردانهای عاشورا و الزهرا دارند؟
در یگانهای رزم نیروی زمینی سپاه بایستی این توانمندی ایجاد شود كه هر كدام از یگانها به سه برابر خودشان در زمان جنگ تبدیل شوند؛ یعنی توسعه یك به سه. در سالهای قبل راهكارهای مختلفی اجرا شد كه با موفقیت های نسبی روبه رو شدیم و در دوره جدید فرماندهی كل سپاه طرح گردانهای امام حسین را ابلاغ كردند. شاكله گردانهای امام حسین را پاسداران تشكیل می دهند. 20 نفر از پاسداران به عنوان فرمانده و اركان آموزش دهنده هستند و سازمان دهی نیروهای بسیجی را برعهده دارند و به عنوان یگان سازمانی نیروی زمینی سپاه محسوب می شوند و با توجه به برنامه ریزی های انجام شده بایستی 600 گردان امام حسین از حوزه های كشور سازماندهی شود و در اختیار یگان های نیروی زمینی سپاه قرار بگیرد. تفاوت اصلی گردان عاشورا و امام حسین نیز در این است كه تمام اركان گردان عاشورا بسیجی هستند ولی در گردان امام حسین حداقل 20 نفر از برادران پاسدار فعالیت می كنند . گردان عاشورا در ماموریت های دیگر نظام مانند كمك در حوادث غیر مترقبه نیز نقش دارد ولی گردان امام حسین فقط برای رزم با دشمن خارجی است و با توجه به آمادگی نظامی بسیجیان ما اطمینان داریم كه در هیچ جای كشور دشمن قادر به مقابله با بسیجیان نخواهد بود.

 

 منبع: هفته نامه صبح صادق  شماره 379

با سلام خدمت تمام دوستان گرامی>>
تمامی وبلاگ ها و سایت هایی که در رابطه با بسیج فعالیت دارند و مایل به تبادل لینک هستند می توانند ما را با نام "بسیج فا " لینک کنند و به وسیله پیام خصوصی یا از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ سمت چپ ما را در جریان قرار داده تا لینک سایت یا وبلاگشون در این وبلاگ قرار بگیره
لطفا از روش دیگه ای برای تبادل لینک استفاده نکنید و خواهشا سوال دیگه ای در این رابطه نپرسید !!!
تمامی لینک ها بعد از بررسی و درستی اطلاعات در مدت کمتر از 48 ساعت در وبلاگ قرار می گیرند.
با تشکر

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا بسیجی هستید؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :