تبلیغات
وبلاگ بسیجیان - بسیج چیست و بسیجی كیست؟

وبلاگ بسیجیان

بسیج لشگر مخلص خداست

جمعه 8 آذر 1387

بسیج چیست و بسیجی كیست؟

نویسنده: بسیجی   طبقه بندی: وظایف بسیج، تعریف بسیج، 

 *این پرسشی است كه بارها به ذهن هر شهروندی خطور كرده و هركس به تناوب آگاهی خود از این دو واژه، پاسخی برای آن دست و پا كرده است.

 یكی فكر می‌كند كه بسیج محلی برای آموزش و سازماندهی افراد مسلح برای دفاع از امنیت كشور است، دیگری بسیج را كانونی برای برقراری نظم عمومی می‌شناسد، نفر سوم می اندیشد كه بسیج، مركز تقویت و تحكیم باورهای فرهنگی و اعتقادی و فضایل اخلاقی است، یكی هم گمان می كند از طریق بسیج می‌توان كالاهای اساسی و كمیاب را میان شهروندان توزیع كرد، آن یك به هنگام اجرای یك طرح گسترده و همگانی واكسیناسیون، یاد بسیج می‌افتد و بالاخره كسانی هم هستند كه از دریچه این شعار به بسیج نگریسته‌اند: «توپ، تانك، بسیجی دیگر اثر ندارد» به زعم اینان هم لابد، بسیج، كانون خشونت و سركوب بسیجی چیزی معادل توپ و تانك قلمداد می‌شود!‌ اما به راستی بسیج چیست و بسیجی كیست كه تا این حد متنوع دربار‌ه‌اش قضاوت شده و می‌شود؟

نیروی مسلح، آیا نشانی درست و كاملی از بسیج است در این صورت، تفاوت آن با ارتش و سپاه چیست؟ یا اگر او را به عنوان حافظ نظم اجتماعی معرفی كنیم، پس نیروی انتظامی چه می‌شود؟ همین طور با وجود مراكز فرهنگی نظیر وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، حوزه‌ها و كانونهای دینی و فرهنگی دیگر، بسیج در این زمینه‌ها چه كاره است؟ با وجود وزارت بازرگانی و سازمانهای صنفی اقتصادی و غیره چه جایی برای بسیج اقتصادی است؟ وقتی امور بهداشتی و درمانی یاری رسانی و مددكاری اجتماعی متولیانی همچون وزارت بهداشت و درمان، بهزیستی، كمیته امداد دارد، دیگر چه نیازی به بسیج و بسیجیان است كه پای در این میدانها نهند؟

به نظر می‌رسد هنوز به تعریف درستی درباره بسیج نرسیده‌ایم. شاید اشتباه اساسی این است كه به بسیج از زاویه یك سازمان و تشیكلات نگاه شده و كسانی گمان كرده‌اند كه بسیجی یعنی كارمند و كارگزار موظف و مواجب‌بگیر. با این دید، خیلی زود می‌توان نتیجه‌گیری كرد كه با وجود سازمانهای مشخص در هر یك از آن زمینه‌ها، ضرورتی برای یك تشكیلات موازی وجود ندارد.

اما حقیقت بسی فراتر از آن چیزی است كه در ذهن سطحی نگر و ساده انگار ما جلوه كرده است. بسیج یك مكتب فكری و چارچوب عملی برای زندگی اجتماعی و كارزار در این دنیای پرآشوب و فتنه است و بسیجی بودن یعنی آگاهی از رمز و راز این كارزار و آماده ساختن خود برای دست و پنجه نرم كردن با موانع و مشكلات و فراهم كردن شرایط زیستنی پاك و زیبا در دنیایی سرشار از مسئولیت و تعهد.

از این منظر، بسیج، قلعه مستحكمی است به گستره تمامی كشور كه تمامی شهروندان و مدیر آن به فراخور حال، وظیفه‌ای در حفظ امنیت، رونق معیشت، تحكیم فرهنگ و فضیلت،آبادانی و رشد و شكوه و عظمت مادی و معنوی آن برعهده دارند. در این مكتب، انسانها با خالی كردن دل خود از هواها و اغراض شخصی، به خدا و منافع خلق خدا می‌اندیشند، اقتدار و امنیت جامعه را نه در سایه در یوزگی قدرتهای بیگانه، بلكه از رهگذر اتكا به توانایی های خویش جست و جو می‌كنند.

در جامعه بسیجی،‏ منافع باندی و حزبی راهبر و چراغ هدایت دست اندركاران نیست، بكله مسئولان برای خدمت بی‌ریا و خالص به بندگان خدا، با یكدیگر مسابقه می‌دهند.

در جامعه بسیجی، نه تنها از جنگ قدرت خبری نیست بلكه، افراد به دلیل اعتقاد به تصدی امور توسط شایسته‌ترینها، از زیر بار ریاست طفره می‌روند و دیگران را برخود مقدم می‌دارند.

در جامعه بسیجی، نه تنها از حیف و میل، دزدی و اختلاس و سوء استفاده از امكانات عمومی به نفع خود و خویشاوندان و نزدیكان خبری نیست، بلكه كارگزاران حكومتی مقیدند به هر نسبت كه موقعیت و شغل بالاتری دارند، از امكانات و مواهب مادی كمتری برخوردار باشند نه اینكه چون مدیران بیش از دیگران زحمت می‌كشند، باید میزان برخورداریشان هم چندین و چند برابر زیردستان باشد. قناعت در چنین مكتبی، حرف اول را می‌زند بسیجیها مصداق همان كلام معصوم (ع) هستند كه مؤمن در عین بهره‌رسانی بسیار به دیگران، هزینه‌اش بسی اندك است.

در جامعه بسیجی، رشوه، پارتی بازی، زد و بند و توطئه، تبعیض و حق كشی جایی ندارد همه می‌توانند امیدوار باشند كه برای رسیدن به حقوق خویش، از یاری دیگر شهروندان برخوردارند و نیازی نیست كه برای به چنگ آوردن حق خود، بر چهره این و آن پنجه بكشند.

در جامعه بسیجی، هر كس داناتر، دانشمندتر، با تقواتر، قوی‌تر و خوش‌ اخلاق‌تر باشد صلاحیت بیشتری برای تكیه زدن بر كرسی مسئولیت خواهد داشت و چاپلوسان و تملق گویان و عناصر ضعیف‌النفس را راهی به مناصب حكومتی نیست.

انقلاب، بسیج و بسیجی را این گونه تعریف كرد و امام با همین دید بود كه آرزو می‌كرد، خداوند او را با بسیجیانش محشور كند.

آری، قرار بود همه كشور، اردوگاه و پادگان بسیج باشد و امور نظام در دستان با كفایت و لایق بسیجیان تدبیر و اداره شود. قرار بود اندیشه بسیجی بر مقدرات كشور سایه افكن شود، قرار بود مجلس، دولت، دستگاه قضایی و حتی نیروهای مسلح نیز هر یك شعبه ای از بسیج باشند نه اینكه بسیجی ها را با تیر سه شعبه انزوا، كینه توزی و هتك شخصیت از جامعه برانند و چون چنین شد، دیدیم و دیدید كه شد آنچه شد…

با سلام خدمت تمام دوستان گرامی>>
تمامی وبلاگ ها و سایت هایی که در رابطه با بسیج فعالیت دارند و مایل به تبادل لینک هستند می توانند ما را با نام "بسیج فا " لینک کنند و به وسیله پیام خصوصی یا از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ سمت چپ ما را در جریان قرار داده تا لینک سایت یا وبلاگشون در این وبلاگ قرار بگیره
لطفا از روش دیگه ای برای تبادل لینک استفاده نکنید و خواهشا سوال دیگه ای در این رابطه نپرسید !!!
تمامی لینک ها بعد از بررسی و درستی اطلاعات در مدت کمتر از 48 ساعت در وبلاگ قرار می گیرند.
با تشکر

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا بسیجی هستید؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :