تبلیغات
وبلاگ بسیجیان - تاریخچه بسیج سازندگی

وبلاگ بسیجیان

بسیج لشگر مخلص خداست

پنجشنبه 7 آذر 1387

تاریخچه بسیج سازندگی

نویسنده: بسیجی   طبقه بندی: بسیج سازندگی، 

با تصویب اساسنامه "جهادسازندگی " در مجلس شورای اسلامی در آذر ماه ۱۳۶۲ اصل " بسیج همگانی مردم " برای " سازندگی روستاها " جزء اهداف و شرح وظایف جهاد سازندگی قرار گرفت . این اصل در بند ( ۳ ) اهداف با تاکید بر " بسیج اقشار مردم جهت سازندگی روستاها و فراهم کردن امکان تلاش برای نیروهای مومن و ایثارگر جامعه و رشد و گسترش آنها " و در بند ( ۶ ) شرح وظایف به صورت " بسیج امکانات و نیروهای مردمی جهت سازندگی و احیای روستاها " آمده است . هر چند قبل از تصویب اساسنامه " جهادسازندگی " در مجلس شورای اسلامی مسئله بسیج در این نهاد مطرح و حرکتهایی نیز در این مورد انجام شده بود لیکن پس از تصویب قانون موضوع به طور جدی تر و همه جانبه تر طرح شد .

فعالیتهای بسیج سازندگی در سال ۱۳۶۳ به منظور کمک در امر سازندگی بویژه عمران و آبادانی روستاها آغاز شد که اجرای صدها طرح عمرانی را از نتایج این تلاشها دانست . با اوج گیری جنگ تحمیلی ، فعالیتهای بسیج سازندگی کمرنگ شده و توجه اصلی به جنگ معطوف گردید . پایان جنگ و آغاز دوره جدید فعالیتهای بسیج سازندگی در سال ۱۳۶۹ به منظور بهره گیری از نیروی جوانان کشور با سازماندهی مناسب همراه شد و واحد بسیج سازندگی به صورت یک تشکیلات منسجم به وجود آمده و برای آن جایگاه و شرح وظایف مدون و مشخصی اعلام شد . چنانکه واحد بسیج سازندگی در فالب گروه مستقلی با عنوان گروه  "بسیج سازندگی " در دفتر مشارکت و بسیج مردمی وزارت جهاد سازندگی فعالیت خود را در زمینه جلب مشارکتهای مردمی ، بسیج جوانان ، جذب و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی به منظور حفظ و احیای منابع طبیعی ،آبخیزداری ، عمران و آبادانی روستاها و ... در قالب طرحها و پروژه های خاص آغاز نمود و نتیجه این حرکت بسیج و سازماندهی بیش از ۱۰ میلیون نفرـروز از جوانان بوده است که موجب احیای یک میلیون و دویست هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری و تولید ۸ میلیون اصله نهال و ۸۰۰ هزار متر مکعب عملیات مکانیکی شده است . همچنین از سال ۱۳۷۵ به عنوان دستگاه نیرو بر در اجرای طرح همیاران جوان با "سازمان ملی جوانان" همکاری داشته است که در این موضوع نیز بیش از ۵۰۰ هزار نفرـروز را در پروژه های عمرانی ، ّموزشی و اجرایی به کار گرفته است .

فعالیت از این نوع ادامه داشت تا اینکه مقام معظم رهبری حضرت آیت اله خامنه ای ، طرح بسیج سازندگی را جهت استفاده از نیرو و نشاط جوانان در امر سازندگی و همچنین پر کردن اوقات فراغت آنان از بعد جدیدی در جلسه ۱۷/۲/۱۳۷۹ در حضور فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران مطرح نمودند و خواستار بسیج قشر جوان در عمران و آبادانی مناطق روستایی با همکاری " نیروی مقاومت بسیج " و " وزارت جهاد سازندگی " شدند.

 

با سلام خدمت تمام دوستان گرامی>>
تمامی وبلاگ ها و سایت هایی که در رابطه با بسیج فعالیت دارند و مایل به تبادل لینک هستند می توانند ما را با نام "بسیج فا " لینک کنند و به وسیله پیام خصوصی یا از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ سمت چپ ما را در جریان قرار داده تا لینک سایت یا وبلاگشون در این وبلاگ قرار بگیره
لطفا از روش دیگه ای برای تبادل لینک استفاده نکنید و خواهشا سوال دیگه ای در این رابطه نپرسید !!!
تمامی لینک ها بعد از بررسی و درستی اطلاعات در مدت کمتر از 48 ساعت در وبلاگ قرار می گیرند.
با تشکر

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا بسیجی هستید؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :