تبلیغات
وبلاگ بسیجیان - رمزگشایی اقدام كانادا علیه ایران

وبلاگ بسیجیان

بسیج لشگر مخلص خداست

شنبه 18 شهریور 1391

رمزگشایی اقدام كانادا علیه ایران

نویسنده: بسیجی   طبقه بندی: مطلب روز، 

جمله ای كه اسرائیل را خشمگین و كانادا را مجبور به واكنش كرد
 كانادا در حالی به دلایل واهی اقدام به قطع رابطه با ایران كرد كه پاسخ به چرایی آن را باید در اجلاس سران و جمله رهبر معظم انقلاب جستجو كرد.
روز جمعه وزارت امور خارجه كانادا در بیانیه ای، از بسته شدن سفارت این كشور در ایران خبر داد.

در بیانیه ای كه «جان برد»، وزیر امور خارجه كانادا منتشر كرد، آمده است: كانادا سفارتش را در ایران تعطیل می كند.

وی دیپلمات های ایرانی در آن كشور را «عنصر نامطلوب» خوانده و اعلام كرد كه روابط دیپلماتیك بین كانادا و ایران به حالت تعلیق در آمده است. تمام دیپلمات های كانادا ایران را ترك كرده اند و به دیپلماتهای ایران در اوتاوا گفته شده كه در مدت 5 روز این كشور را ترك كنند.

البته این تنها دلیل مقامات كانادایی نبود و آنها علاوه بر این موضوع حمایت ایران از سوریه و كشتار مردم این كشور، برنامه هسته ای ایران و عمل نكردن كشورمان به قطعنامه های شورای امنیت و دشمنی تهران با تل آویو را ذكر كرده است.


در این خصوص ذكر چند نكته قابل توجه است:

اول: یكشنبه 10 اردیبهشت ماه در پی تعطیلی بخش صدور ویزای سفارت كانادا در ایران، روابط اقتصادی و سیاسی 2 كشور كه از سال 2006 روند نزولی داشته به حداقل ممكن رسید كه واردات این كشور از ایران را در این مدت ثابت و صادرات آن به ایران را به یك پنجم كاهش داد (از638 میلیون دلار به 115 میلیون دلار طی 3 سال). در نتیجه می توان گفت كه قطع رابطه اعلامی از سوی مقامات كانادا در واقع از چند سال پیش آغاز و در 6 ماه گذشته روندی سریعتر گرفته و روز جمعه نیز تكمیل شد.

دوم: مقامات كانادایی طی چند سال گذشته بخصوص پس از مرگ زهرا كاظمی شهروند ایرانی- كانادایی كه به جرم جاسوسی در ایران دستگیر و در حین بازجویی فوت كرد، رویكرد ضد ایرانی را در پیش گرفتند، رویكردی كه با روی كار آمدن دولت هارپر در 6 فوریه 2006 شدت یافته بود.

مسدود كردن حساب شهروندان ایرانی در كانادا كه بنا بر آمار رسمی حدود 120 هزار نفر می باشند، همراهی با آمریكا و اسرائیل در تحریم های ضد ایرانی از جمله تحریم های بانكی و پیشی گرفتن از تحریم های بین المللی علیه ایران و همچنین اظهارات مقامات این كشور در مورد برنامه هسته ای كشورمان از جمله اقدامات ضد ایرانی كانادا طی چند سال اخیر است.دولتی كه وزارت خارجه اسرائیل شدسوم: دولت محافظه كار كانادا سرسپردگی خود به رژیم صهیونیستی را بارها نشان داده است.

«تونی برمان» مدیر سابق شبكه رادیویی- تلویزیونی سی بی سی و از مدیران شبكه پیشین شبكه الجزیره انگلیسی در این خصوص گفت: علت این اقدام بی معنای كانادا چه می تواند باشد؟ كانادا در سال های اخیر با اتخاذ سیاست های طرفدارانه از اسرائیل در خاورمیانه تبدیل به وزارت خارجه تل آویو شده است. به نظر می رسد كانادا وزیر خارجه جدیدی داشته باشد و اسم آن، بنیامین نتانیاهو است.پیام اجلاس تهران به دنیاچهارم: این اتفاق درست یك هفته پس از رویداد بزرگ برگزاری اجلاس بین المللی سران جنبش عدم تعهد در تهران اتفاق افتاد كه در آن بار دیگر اثبات شد، آنطور كه مقامات اسرائیلی و آمریكایی می گویند، ایران منزوی نشده است.

اساساً این نشست یك سوال بزرگ برای افكار عمومی جهانی ایجاد كرد، چطور كشوری كه مقامات غربی و آمریكایی بارها بر منزوی بودن آن تاكید كرده اند و بر آن اصرار دارند، می تواند نمایندگان بیش از 100 كشور دنیا و عالیترین سران سازمان های بین المللی از جمله «بان كی مون» دبیر كل سازمان ملل را به تهران كشانده و آنها را با مواضع ضد غربی و ضد اسرائیلی خود همراه كند. اگر نگوییم برگزاری این اجلاس در چنین سطحی شكست سیاست های غرب علیه ایران بود، حداقل بازتاب جهانی آن این بود كه ایران منزوی نیست.جمله ای كه اسرائیل را خشمگین و كانادا را مجبور به واكنش كردششم: شاید مهمترین نكته در این خصوص را باید در این بند یافت. پاسخ به چرایی قطع رابطه كانادا با ایران در پیام تشكر آمیز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل نهفته است. آنجا كه آورده: «این اقدام كانادا، پس از یك هفته نمایش یهود ستیزی و نفرت پراكنی در تهران پیام روشنی به ایران و كل جهان داد»

نخست وزیر رژیم اسرائیل همچنین اقدام كانادا را «شجاعانه» خواند.چرا این اقدام شجاعانه نامیده شد؟پاسخ به این سوال را باید در سخنرانی مقام معظم رهبری و واكنش مقامات شركت كننده در اجلاس یافت.

ایشان در سخنان خود ضمن اشاره به مسائل جهانی، مهمترین مسئله منطقه و جهان در دوران كنونی را موضوع فلسطین خوانده و یادآور شده اند كه «سران سیاسی و نظامی رژیم غاصب صهیونیست، در این مدت از هیچ جنایتی پرهیز نكرده اند؛ از كشتار مردم و ویران كردن خانه ها و مزارع آنان و دستگیری و شكنجه مردان و زنان و حتی كودكان آنان، تا تحقیر و توهین به كرامت این ملت و سعی در نابودی و هضم آن در معده حرامخوار رژیم صهیونیستی و تا حمله به اردوگاه های آنان در خود فلسطین و در كشورهای همسایه كه میلیون ها آواره را در خود جای می داده است».

این بیانات نه تنها با هیچ مخالفت و اعتراضی در بین شركت كنندگان روبرو نشد بلكه آنها در سخنان خود نیز به این موضوع اشاره كردند.

حتی محمد مرسی رئیس جمهور مصر نیز مهمترین مسئله موجود جهانی را موضوع فلسطین خواند كه به نوعی تایید تلویحی سخنان مقام معظم رهبری بود.

از همین روست كه نتانیاهو اقدام كانادا را شجاعانه خواند زیرا در مقابل منطقی ایستاده كه 120 كشور دنیا در تهران آن را تایید و از آن پشتیبانی كردند و شاید همین موضوع باعث ذوق زدگی مقامات صهیونیستی شده است.

روابط كانادا و ایران قطع شد؛ اما این همه ماجرا نیست و باید منتظر ماند و تبعات این رخداد برای هر دو كشور را بررسی كرد كه نیازمند گذشت زمان است، اما دو نكته لازم به یادآوری است:اول: در كانادا حدود 120 هزار ایرانی زندگی می كنند كه برای رسیدگی به امور آنها و برآورده شدن نیازهای آنها از جمله تردد در ایران باید چاره جویی شود.

دوم: در گذشته بارها شاهد قطع روابط كشورهای غربی با ایران بوده ایم كه بزرگترین آنها قطع رابطه همزمان بیش از 10 كشور اروپایی در حادثه موسوم به «میكونوس» بود كه همه این كشورها پس از مدتی به ایران بازگشتند و به آنها اثبات شد كه ایران بدون رابطه با آنها نیز می تواند به حیات خود ادامه دهد. اینبار نیز قطعاً كانادا بیش از ایران از این قطع رابطه ضرر می كند، بخصوص اینكه دلایل این قطع ارتباط را مواردی از جمله سیاست ضد اسرائیلی ایران و ادامه برنامه هسته ای كشورمان خوانده است كه هر دو این موارد در بین ملت های جهانی عامل اقتدار ایران است.

با سلام خدمت تمام دوستان گرامی>>
تمامی وبلاگ ها و سایت هایی که در رابطه با بسیج فعالیت دارند و مایل به تبادل لینک هستند می توانند ما را با نام "بسیج فا " لینک کنند و به وسیله پیام خصوصی یا از طریق فرم تماس با ما در بالای وبلاگ سمت چپ ما را در جریان قرار داده تا لینک سایت یا وبلاگشون در این وبلاگ قرار بگیره
لطفا از روش دیگه ای برای تبادل لینک استفاده نکنید و خواهشا سوال دیگه ای در این رابطه نپرسید !!!
تمامی لینک ها بعد از بررسی و درستی اطلاعات در مدت کمتر از 48 ساعت در وبلاگ قرار می گیرند.
با تشکر

نویسندگان

نظرسنجی

  آیا بسیجی هستید؟


آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :